MOSKOU – Het is dezer dagen vijftien jaar geleden dat de Sukhoi T-50 PAK FA een eerste vlucht uitvoerde. Het destijds nieuwe gevechtsvliegtuig staat inmiddels bekend als Su-57 Felon. De ‘Felon’ wordt door de Russische fabrikant omschreven als vijfde generatie PAK FA (Prospective/Promising Aircraft System of the Frontline Aviation).
De Su-57 is uitgerust met een geavanceerde radar en een zogeheten ‘electronic pilot’ cockpit die de werkdruk van de piloot moet minimaliseren.
Het toestel wordt aangedreven door twee AL-41F turbofans met elk een maximale stuwdruk van 155 kN. Tijdens de eerste vlucht in 2010 werden echter minder sterke krachtbonnen gebruikt vanwege nog niet opgelost ontwikkelingsproblemen met de nieuwe AL-motoren. B
Bij de bouw worden veel composiet materialen gebruikt om de kans op ontdekking door zowel radar als infraroodmiddelen zo klein mogelijk te maken. De Su-57 is daardoor een stealth-vliegtuig van 20 m lang met een spanwijdte van 14 m. Het gevechtsvliegtuig is bewapend met een Gryazev-Shipunov kanon, geleide en clusterbommen, evenals lucht-lucht, lucht-grond, anti-schip en anti-straling raketten. Het dienstplafond bedraagt 20.000 m (FL 656), het bereik 4.500 km en de Su-57 haalt een topsnelheid van Mach 2 (2.470 km/h).
De eerste twee Su-57’s met motoren van de eerste generatie werden in de loop van 2019 geleverd, terwijl in december van dat jaar ook een testtoestel verongelukte. De eerste in serie gebouwde versie rolde in 2021 van de band. Tot op heden zijn 32 toestellen geleverd.
In 2022 werd een verbeterde versie van het toestel getest, terwijl in 2024 werd besloten de Su-57 uit te rusten met sterkere turbofans. Vorig jaar werd ook het eerste exportcontact getekend.