OUDEMOLEN – Sinds 12 mei is Noord-Nederland het toneel van Falcon Spring 2025, een grootschalige en realistische militaire oefening waarin de 11e Luchtmobiele Brigade samen met het Defensie Helikopter Commando (DHC) en Amerikaanse troepen van de 12th Combat Aviation Brigade intensief traint op inzet onder vijandige omstandigheden.
De focus ligt op het trainen voor het gevecht in een scenario waarin vijandelijke eenheden al in het achtergebied actief zijn. De 11e Luchtmobiele Brigade, gespecialiseerd in snelle, luchtmobiele operaties, werkt in deze oefening nauw samen met luchtmachteenheden zoals Chinook- en Apache-helikopters van het DHC, én met Amerikaanse Black Hawks, Chinooks en MEDEVAC-helikopters van het in Duitsland gestationeerde 214th Aviation Regiment. In totaal nemen ongeveer 1.500 Nederlandse militairen deel, plus een aanzienlijk aantal Amerikaanse luchtmachteenheden.
De oefening bestaat uit meerdere intensieve fasen, waaronder luchtlandingsoperaties, het opzetten en verdedigen van tijdelijke basiskampen (FOB’s) en het beveiligen van strategische locaties. Op 14 mei voerden 300 tot 400 militairen bijvoorbeeld een dubbele raid uit: eerst op het mobilisatiecomplex Oudemolen en kort daarna op het sluishoofd van de Ossesluis. Dit vereiste directe hergroepering, snelle gevechtsvoorbereiding en onmiddellijke inzet op een nieuwe locatie – precies het soort flexibiliteit dat Falcon Spring beoogt te trainen.
De oefening, die tot vrijdag 23 mei duurt, eindigt op Vliegbasis Leeuwarden. In het najaar volgt een vervolg: Falcon Autumn in Polen, dat nog realistischer en internationaler van aard zal zijn.
Foto’s: Joris van Boven en Alex van Noije






