Litouwen: C-27J Spartan maakt plaats voor Embraer C-390

VILNIUS – De aankoop van drie Embraer C-390 militaire transportvliegtuigen door Litouwen, betekent het vertrek van drie Leonardo C-27J’s in de vloot van de Litouwse luchtmacht. Dat heeft het Litouwse defensieministerie laten weten in een post op X.

In het bericht licht het ministerie de aankoop van de drie nieuwe transporttoestellen toe. De deal werd in juni naar buiten gebracht tijdens de Paris Air Show. Op dat moment leek de aanstaande order een uitbreiding van de vloot te zijn. Litouwen werkt vanwege de aanhoudende spanningen in de regio aan de modernisering en de uitbreiding van haar strijdkrachten.

Eind 2024 tekende Litouwen een contract met Leonardo voor het up-to-date houden van het drietal C-27 Spartans voor een periode van drie jaar. In de overeenkomst werd een mogelijke uitbreiding tot negen jaar vastgelegd. Langer dat drie jaar is waarschijnlijk niet nodig, nu duidelijk is dat de Europese toestellen plaats moeten maken voor de drie Braziliaanse militaire vliegtuigen.

De C-390 kan tot tachtig militairen vervoeren of 23 ton vracht. Het vliegtuig kan opereren tot 11 km hoogte en is in staat 7.140 km te overbruggen. Met 870 km/h is de C-390 ook beduidend sneller dan de Spartan, die met zijn twee Rolls-Royce turbopropmotoren ongeveer 600 km/h haalt.

Litouwse Leonardo (Alenia) C-27J Spartan. Foto: Vytautas Požela

Deel dit artikel:

Meld je aan voor de nieuwsbrief

Nieuwe vliegtuigen en analyses in je inbox ontvangen? Meld je hier aan voor de Piloot en Vliegtuig nieuwsbrief en ‘blijf voorop vliegen’. Nieuwe toestellen, analyses en eerste vluchten, speciaal voor jou.