F-35’s in Polen paraat voor NAVO-luchtruimbewaking

Foto: Mediacentrum Defensie.

Nederlandse F-35’s zijn vrijdag (29 augustus 2025) in Polen geland. Vanaf zondag 1 september beveiligen de gevechtsvliegtuigen samen met de Noren drie maanden lang het NAVO-luchtruim boven Oost-Europa. Eerder deze week arriveerde het overige personeel al, onder wie onderhoudsmonteurs. Het detachement is nu compleet.

De gevechtsvliegtuigen hebben meerdere taken. Zo moeten ze onder meer zorgen dat door NAVO-landen geschonken militair materieel veilig op de plek van bestemming in Oekraïne komt. De F-35’s blijven hiervoor binnen het NAVO-verdragsgebied. 

Onder de taakstelling valt ook de zogenoemde quick reaction alert. De gevechtsvliegtuigen staan dan 24 uur per dag klaar om snel te reageren op vliegtuigen of andere objecten die ongeautoriseerd het luchtruim betreden. 

Nederland zet de F-35’s in op verzoek van het Supreme Headquarters Allied Powers Europe (Shape). Dit is het centrale commandocentrum van de NAVO in Europa. De NAVO stuurt de F-35’s in dit geval aan.

Bron: Ministerie van Defensie

Poznan, 29 augustus 2025, Nederlandse F-35’s dragen bij aan de beveiliging van de NATO Security Assistance and Training for Ukraine (NSATU) vanuit Polen. Foto: Aankomst F-35’s

Meld je aan voor de nieuwsbrief

Nieuwe vliegtuigen en analyses in je inbox ontvangen? Meld je hier aan voor de Piloot en Vliegtuig nieuwsbrief en ‘blijf voorop vliegen’. Nieuwe toestellen, analyses en eerste vluchten, speciaal voor jou.

Gerelateerd