Extra A330 MRTT in NAVO-tankerpool

Foto: Mediacentrum Defensie.

EINDHOVEN –  De op Eindhoven en Keulen gestationeerde NAVO-tankerpool wordt uitgebreid met een tiende Airbus A330 MRTT. Dat werd donderdag (23 maart) bekendgemaakt tijdens de zogenoemde ‘initial operational capability’, de formele inauguratie van de tankerpool.

De bijeenkomst op Vliegbasis Eindhoven werd bijgewoond door onder meer defensieminister Kajsa Ollongren, NAVO-baas Jens Stoltenberg en Thierry Breton, de Europese Commissaris voor de Interne Markt.

Het initiatief voor de tankerpool werd in 2016 genomen door Nederland en Luxemburg. Daarna sloten België, Duitsland, Noorwegen en Tsjechië zich aan. De eerste A330 arriveerde in juni 2020 in Eindhoven, het negende toestel arriveert in 2024. Het tiende toestel wordt op verzoek van België aan de vloot toegevoegd.

De A330 MRTT is primair bedoeld voor het bijtanken van jachtvliegtuigen in de lucht, maar kan ook worden ingezet voor personen- en vrachtvervoer en het uitvoeren van evacuaties. De vliegtuigen in de pool zijn Nederlands geregistreerd, maar in beheer van de NAVO. Ze zijn gefinancierd door de deelnemende landen die jaarlijks recht hebben op een aantal vlieguren.

V.l.n.r: Jens Stoltenberg (secretaris-generaal van de NAVO), Thierry Breton (Europees commissaris voor de interne markt) en Kajsa Ollongren (minister van Defensie van Nederland).
Een van de twee aanwezige MRTT’s was voorzien van een MEDEVAC-configuratie.
De Belgische defensieminister Ludivine Dedonder tekende het contract voor de bestelling van de 10e MRTT. België nam het initiatief voor de uitbreiding van de tankervloot.

Foto’s: Joris van Boven

Meld je aan voor de nieuwsbrief

Nieuwe vliegtuigen en analyses in je inbox ontvangen? Meld je hier aan voor de Piloot en Vliegtuig nieuwsbrief en ‘blijf voorop vliegen’. Nieuwe toestellen, analyses en eerste vluchten, speciaal voor jou.