FLORENNESE – De Belgische luchtmacht heeft maandagmiddag (13 oktober) op vliegbasis Florennes de eerste drie Lockheed Martin F-35 onthaald als opvolger van de F-16. De toestellen streken neer onder toeziend oog van onder meer koning Filip, defensieminister Theo Francken en de legertop en kregen op de Waalse basis een traditioneel welkom met watersaluut.
Het oorspronkelijke plan was om vier vliegtuigen met kenmerken FL09 tot en met FL12 binnen te halen, maar toestel FL11 moest om technische redenen achterblijven en arriveert later in Florennes. De FL09, FL10 en FL12 trakteerden de toeschouwers in Florennes op een fly-by, waarna de Lightning II’s een voor een de landing inzetten.
Fabrikant Lockheed Martin rolde in 2023 de eerste Belgische F-35 uit de fabriek in Forth Worth (Texas). De training van vliegers en technici vindt plaats op Luke AFB in Arizona. Eind 2024 vloog voor het eerst een Belgische piloot op een Belgische F-35.
In 2018 bestelde België 34 F-35A’s, de variant die Nederland ook heeft en bedoeld is voor conventionele (horizontale) starts en landingen. In de zomer van dit jaar werd besloten om nog elf toestellen te bestellen. Deze elf toestellen worden echter niet gebouwd in de Verenigde Staten, maar bij de F-35-assemblagelijn in Italië.
België verdeelt de F-35-vloot over de vliegbases Florennes en Kleine-Brogel. Het eerste squadron wordt in Florennes opgebouwd, vanaf 2027 arriveren de toestellen op Kleine-Brogel. De komende jaren zet de luchtmacht de F-35 nog naast de vertrekkende F-16 in.


Foto: DBAF/Moors.



