DUBAI – De Russische United Aircraft Corporation (UAC) heeft de eerste twee Su-57E-gevechtsvliegtuigen, de exportvariant van het 5e-generatievliegtuig, geleverd aan een onbekende buitenlandse klant. De aankondiging werd dinsdag (17 november) gedaan door UAC-CEO Vadim Badeha tijdens een interview op de Dubai Airshow 2025.
Met deze levering is de Russische Federatie na de Verenigde Staten het tweede land ter wereld dat een gevechtsvliegtuig van de 5e generatie exporteert. Volgens de UAC-topman zijn de vliegtuigen al operationeel en is de klant tevreden over de prestaties en kwaliteit. Hoewel de naam van de eerste klant nog niet officieel is bekendgemaakt, wordt er algemeen aangenomen dat het om Algerije gaat.
Volgens Algerijnse en Russische defensiemedia is er in 2024 een contract getekend voor veertien Su-57E-gevechtsvliegtuigen. Het leveringsschema omvat zes vliegtuigen in 2025, nog eens zes in 2026 en de laatste twee in 2027. Algerije is een langdurige Russische defensiepartner met Su-30MKA-gevechtsvliegtuigen en Su-34 frontliniebommenwerpers in de vloot.
De Su-57E, bekend onder de NAVO-codenaam “Felon”, is uitgerust met een Active Electronically Scanned Array (AESA)-radar, een geavanceerd elektro-optisch richtsysteem en een intelligent wapenbeheersingssysteem.
